Zapowiedzi

Opactwo

Luis Zueco

Historyczny thriller osadzony w fascynującej średniowiecznej scenerii, pomiędzy murami jednego z najbardziej imponujących średniowiecznych klasztorów w Hiszpanii.

Opactwo Santa Maria de Veruela aspirowało do tego, by być niebiańskim miastem, wiernym odzwierciedleniem królestwa nieba, ale prawda jest taka, że ??zamieszkiwali je zwykli śmiertelnicy. Jego mury świadczyły o ambicjach, zdradzie i zemście. A także miłości, seksie i ... śmierci.

W magicznych i tajemniczych krainach Moncayo znajduje się jeden z najpiękniejszych klasztorów cysterskich na świecie. W XIV wieku jest to scena krwawej wojny między koronami Kastylii i Aragonii. Gdy przybywa młody Bizen, z misją by odzyskać szczątki, które leżą w jednym z jego grobowców rozpoczyna się krwawa intryga ...


Byłem gorylem Gomułki i Gierka

Stanisław Sątowicz

W słynnym, hollywoodzkim filmie „Na linii ognia” agent grany przez Clinta Eastwooda urasta do roli herosa, który w pojedynkę ratuje życie swojego prezydenta. Kapitan Stanisław Sątowicz, rocznik 1939, oficer Biura Ochrony Rządu w latach 60 i 70 ubiegłego wieku, nigdy nie aspirował do roli bohatera. Od lat namawiany na zwierzenia, za wszelką cenę unikał kontaktu z mediami. W końcu zdecydował się opowiedzieć swoją historię.
To on był osobistym ochroniarzem Władysława Gomułki, a później Edwarda Gierka. To on poznawał tajemnice peerelowskich dygnitarzy. Tych, co miały nigdy nie wyjść poza wąski krąg wtajemniczonych. To on nadstawiał głowę za polskich ministrów i premierów, kiedy brali udział w oficjalnych spotkaniach i kiedy wieczorami uciekali do nocnych klubów w miastach zachodniej Europy. Ten przystojny, postawny, młody mężczyzna stojący na słynnym zdjęciu z Gomułką (8 września 1968 rok, Stadion Dziesięciolecia, dożynki) to właśnie kapitan Sątowicz. Obaj patrzą na przeciwległą stronę widowni, na której płonie Ryszard Siwiec.

Książka jest barwnym zapisem pracy i życia na linii ognia w warunkach komunistycznego państwa, oryginalnym, niepowtarzalnym portretem najsłynniejszych polityków PRL opisanym piórem i pamięcią ich „cienia”. Jest też próbą osobistego rozliczenia z państwem, któremu służył i które go zawiodło.


Kwantechizm, czyli klatka na ludzi

Autor: Andrzej Dragan

„Za jakiś czas zostaniemy ewolucyjnie zastąpieni istotami, które dzielić od nas będzie przepaść o wiele większa, niż obecnie dzieli nas od mrówek. Mówienie z jakąkolwiek pewnością o czymkolwiek jest więc nie tylko bezczelnością, ale, co gorsza, nietaktem” pisze Autor. Intelektualna prowokacja? Kokieteria wybitnego fizyka zajmującego się teorią kwantową, laureata kilkudziesięciu nagród za działalność naukową, ale też fotograficzną, filmową i za komponowaną muzykę? Podążając razem z Draganem na jego chybotliwej nieco, elektrycznej deskorolce (latem i zimą dojeżdża nią na wydział fizyki warszawskiego Uniwersytetu) musimy się uzbroić w cierpliwość. Wkrótce zrozumiemy, że wszystko, co człowiek kiedykolwiek zbudował, z piramidami, Wieżą Eiffla oraz Jezusem ze Świebodzina włącznie, zmieściłoby się bez trudu wewnątrz

kostki sześciennej o boku pięciu kilometrów. Niby niewiele, ale ten sam człowiek przy pomocy kartki, długopisu i kosza na śmieci zdołał odkryć czarne dziury, w pobliżu których czas staje w miejscu, wymyślił, w jaki sposób wykorzystać osobliwe prawa mechaniki kwantowej do wykonania teleportacji, a także uzmysłowił obie, że podobnie jak wszystkie mikroskopijne cząstki kwantowe, on również znajduje się w wielu miejscach na raz.

Dr hab. Andrzej Dragan (rocznik 1978) prowadzi grupę badawczą zajmującą się łączeniem teorii względności z teorią kwantową na Uniwersytecie Warszawskim. Profesor wizytujący na Uniwersytecie w Singapurze. Fotograf Roku brytyjskiego pisma Digital Camera, nominowany do Złotego Lwa na festiwalu reklamowym w Cannes, twórca fotograficznego Efektu Dragana. Zdobywca Best in Show brytyjskiego magazynu Creative Review za debiutancki film (Dylatacja czasu), nominowany do nagrody Yacha za debiutancki teledysk (Behemoth). Pytany o to czego nigdy nie robił odpowiada: - Nigdy nie piłem kawy.


Warszawa Jarosława Iwaszkiewicza

Autor: Tomasz Lerski, rocznik 1969.

„Iwaszkiewicz w Warszawie” to spojrzenie na „warszawski” portret wybitnego pisarza, poety, Jarosława Iwaszkiewicza. Portret oryginalny. Opowiadający o pisarzu i Warszawie lat 1902 – 1980. Zbudowany ze spuścizny literackiej wielkiego twórcy, zapisków prywatnych Jarosława Iwaszkiewicza, ale też z reporterskiej penetracji Lerskiego.

Publikacja kontynuuje cykl książek Tomasza Lerskiego, poświęconych stolicy, widzianej okiem najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku.


Adam Pawlikowski

Autor:Piotr Wiertelak

Pedagog, historyk z Ostrowa Wielkopolskiego. Autor tekstów publicystycznych i reportaży poświęconych wybitnym postaciom polskiej kultury. Rzecz o Adamie Pawlikowskim jest jego debiutem książkowym.

Adam Pawlikowski urodził się w rodzinie Kazimierza i Zofii z Nowackich. Był żołnierzem Pułku AK „Baszta”, a od 21 września 1944 roku – 21 Pułku Piechoty"Dzieci Warszawy”. W pierwszym dniu Powstania Warszawskiego został ranny. Po kapitulacji powstania trafił do Oflagu VII A Murnau. Wiosną 1945 roku, po wyzwoleniu z niemieckiej niewoli, wstąpił do 2 Korpusu Polskiego we Włoszech i rozpoczął studia medyczne. W 1947 roku wrócił do Polski. Studiował muzykologię, a w latach 1948–1957 zajmował się krytyką filmową i muzyczną. Później zajął się aktorstwem i grał w wielu polskich filmach.

Do historii polskiego kina przeszła scena z jego udziałem z filmu Popiół i Diament Andrzeja Wajdy – przy barze ze Zbyszkiem Cybulskim zapalają alkohol w kieliszkach, jak znicze dla poległych.

Zeznawał jako świadek oskarżenia w procesie przeciwko Januszowi Szpotańskiemu, autorowi "Cichych i Gęgaczy", za co został ukarany towarzyskim ostracyzmem, podejrzewany o współpracę z SB. Prawdą jest, że był w obrębie zainteresowań służb bezpieczeństwa, został w ich aktach określony jako kontakt poufny. O swoich kontaktach ze służbami informował wszystkich znajomych.

Według słów Jana Olszewskiego, obrońcy w procesie Szpotańskiego, rola aktora była marginalna, a jego zeznanie zostało przez niego udzielone niechętnie (został na nie dowieziony z zakładu psychiatrycznego, w którym przypuszczalnie ukrył się przed sądem), z których następnie próbował się wycofywać. Jego rola została wyolbrzymiona przez "czarną legendę", zwłaszcza łączenie procesu ze śmiercią samobójczą, która była rezultatem długotrwałej choroby psychicznej (cyklofrenii).

Zmarł śmiercią samobójczą, wyskakując z okna swojego warszawskiego mieszkania na ósmym piętrze w bloku na tyłach Alej Jerozolimskich. Był przyjacielem Andrzeja Wajdy.


Czytać literaturę jak Profesor

Autor:Thomas C. Foster

Pierwsze polskie wydanie klasycznego przewodnika Thomasa C. Fostera - żywe i zabawne wprowadzenie do literatury i podstaw literackich, w tym symboli, motywów i kontekstów, które pokazują, jak sprawić, by codzienne czytanie stało się bardziej satysfakcjonujące i przyjemne.

Podczas gdy z wielu książek można czerpać z podstawowych historii, w tekstach tych często występują głębsze znaczenia literackie. „Czytać literaturę jak Profesor” pomaga nam odkryć te ukryte prawdy, patrząc na literaturę oczyma i literackimi kodami profesjonalnego czytelnika.

Co to znaczy, gdy bohater literacki podróżuje zakurzoną drogą? Kiedy podaje drinka swojemu towarzyszowi? Kiedy jest przeszyty nagłym dreszczem?

Począwszy od głównych tematów do modeli literackich, narzędzi narracyjnych i formy, Thomas C. Foster zapewnia nam szeroki przegląd literatury - świat, w którym droga prowadzi do poszukiwań, wspólny posiłek może oznaczać komunię i deszcz, oczyszczenie czy zniszczenie- i pokazuje nam, jak sprawić, by nasze doznania były bogatsze, bardziej satysfakcjonujące i przyjemniejsze.

Niesamowita książka o książkach,życiu,czytaniu,poznawaniu,stawaniu się. Obowiązkowa lektura dla wszystkich tych dla których być jest ważniejsze niż mieć.


Historia Judaizmu

Autor:Martin Goodman

Panoramiczna historia judaizmu od początków do współczesności

Było wiele historii narodu żydowskiego, ale niewiele było prób opisania historii i ewolucji samego judaizmu.

Judaizm to najstarsza z trzech religii Abrahamowych . Pomimo niezwykle różnorodnych form, które przyjął, naród żydowski uwierzył, że jest związany z Bogiem ,przez to samo przymierze ,już od ponad trzech tysięcy lat. Ta książka jest próbą wyjaśnienia, w jaki sposób powstał judaizm ,jak rozwijał się , a także w jaki sposób różne jego odmiany są ze sobą powiązane.

„Historia Judaizmu” sięga jego początków wśród społeczeństw politeistycznych w drugim i pierwszym tysiącleciu, poprzez kult świątyni jerozolimskiej w stuleciach poprzedzających jej zniszczenie, do rabinów , mistyków i mesjaszy w czasach średniowiecza i nam współczesnych. Martin Goodman przez cały czas pokazuje, w jaki sposób judaizm został stworzony i przetworzony przez tysiąclecia ,przez jednostki i wspólnoty i ukształtowany przez kultury i filozofie, w których Żydzi byli zanurzeni.

Staje się prawdziwie globalną historią, obejmującą nie tylko Bliski Wschód, Europę i Północną Afrykę, ale także Chiny, Indie i Amerykę. Rozplątuje wątki doktrynalnej i filozoficznej debaty przebiegającej przez historię judaizmu. Goodman pokazuje, że jego liczne szczepy często przyjmowały niezgodne praktyki i idee - o autorytecie tradycji przodków, znaczeniu pism świętych, naturze Boga, życiu pozagrobowym i końcu końców - ale ta niezgodność prawie zawsze była tolerowana bez schizmy.