Zapowiedzi

Zamek-okladka.jpg

Zamek

Między Tierra Llana a Pirenejami Aragońskimi leży najważniejszy zabytek wojskowy w Europie: opactwo zamku Loarre, imponująca twierdza, zbudowana w miejscu, w którym była niebezpieczna granica. Jak zbudowano? Kto poważył się na taki wyczyn? Wszystko zaczęło się, gdy monarcha, król Sancho III Wielki, postanowił zbudować fortyfikację w odległym, słabo zaludnionym pasie górskim, z którego muzułmański wróg mógł być widoczny na dziesiątki kilometrów. Za obietnicę lepszej przyszłości przyciągnął grupę mężczyzn i kobiet, dla których samo przeżycie było codziennym bohaterstwem. Wśród nich jest mistrz z Lombardii; Jan i jego syn Fortun; Javierre , chłopiec, którego ambicje rosły w tym samym czasie co zamek. Spotkamy kapłana wiernego starym rytuałom i inteligentną ,tajemniczą Enecę. Jest to historia powstania jednego z najważniejszych średniowiecznych królestw, klucz do Rekonkwisty…

pierwsza część trylogii umiejscowionej w hiszpańskim średniowieczu. Fascynujący opis zwyczajów, ówczesnej techniki, wpleciony w niezwykle zręcznie poprowadzoną opowieść o miłości, wojnie, przezwyciężaniu trudności.

„Iwaszkiewicz w Warszawie”

Autor: Tomasz Lerski, rocznik 1969.

„Iwaszkiewicz w Warszawie” to spojrzenie na „warszawski” portret wybitnego pisarza, poety, Jarosława Iwaszkiewicza. Portret oryginalny. Opowiadający o pisarzu i Warszawie lat 1902 – 1980. Zbudowany ze spuścizny literackiej wielkiego twórcy, zapisków prywatnych Jarosława Iwaszkiewicza, ale też z reporterskiej penetracji Lerskiego.

Publikacja kontynuuje cykl książek Tomasza Lerskiego, poświęconych stolicy, widzianej okiem najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku.

Mój Boniek

„Mój Boniek” nie jest biografią w ścisłym znaczeniu. Nie jest też jedynie zapisem reporterskich rozmów o bohaterze, które zazwyczaj mają to do siebie, że nie wiadomo czy są prawdziwe, wiadomo za to, że zawsze znajdzie się ktoś, kto widział te same sprawy inaczej.

„Mój Boniek” to raczej próba dotarcia do bohatera. Autor nie dlatego opisuje karierę jednej z najwybitniejszych postaci polskiej piłki nożnej, bo myśli, że są tacy, którzy jeszcze jej nie znają. Robi to, by rozliczyć się z dawnym idolem. Jego i swoją przeszłością.

Autor: Jacek Sarzało
Łodzianin od zawsze i na zawsze.
Ukończył ekonomię na Uniwersytecie Łódzkim i dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. 22 lata przepracował w „Gazecie Wyborczej”.


Adam Pawlikowski

Autor:Piotr Wiertelak

Pedagog, historyk z Ostrowa Wielkopolskiego. Autor tekstów publicystycznych i reportaży poświęconych wybitnym postaciom polskiej kultury. Rzecz o Adamie Pawlikowskim jest jego debiutem książkowym.

Adam Pawlikowski urodził się w rodzinie Kazimierza i Zofii z Nowackich. Był żołnierzem Pułku AK „Baszta”, a od 21 września 1944 roku – 21 Pułku Piechoty"Dzieci Warszawy”. W pierwszym dniu Powstania Warszawskiego został ranny. Po kapitulacji powstania trafił do Oflagu VII A Murnau. Wiosną 1945 roku, po wyzwoleniu z niemieckiej niewoli, wstąpił do 2 Korpusu Polskiego we Włoszech i rozpoczął studia medyczne. W 1947 roku wrócił do Polski. Studiował muzykologię, a w latach 1948–1957 zajmował się krytyką filmową i muzyczną. Później zajął się aktorstwem i grał w wielu polskich filmach.

Do historii polskiego kina przeszła scena z jego udziałem z filmu Popiół i Diament Andrzeja Wajdy – przy barze ze Zbyszkiem Cybulskim zapalają alkohol w kieliszkach, jak znicze dla poległych.

Zeznawał jako świadek oskarżenia w procesie przeciwko Januszowi Szpotańskiemu, autorowi "Cichych i Gęgaczy", za co został ukarany towarzyskim ostracyzmem, podejrzewany o współpracę z SB. Prawdą jest, że był w obrębie zainteresowań służb bezpieczeństwa, został w ich aktach określony jako kontakt poufny. O swoich kontaktach ze służbami informował wszystkich znajomych.

Według słów Jana Olszewskiego, obrońcy w procesie Szpotańskiego, rola aktora była marginalna, a jego zeznanie zostało przez niego udzielone niechętnie (został na nie dowieziony z zakładu psychiatrycznego, w którym przypuszczalnie ukrył się przed sądem), z których następnie próbował się wycofywać. Jego rola została wyolbrzymiona przez "czarną legendę", zwłaszcza łączenie procesu ze śmiercią samobójczą, która była rezultatem długotrwałej choroby psychicznej (cyklofrenii).

Zmarł śmiercią samobójczą, wyskakując z okna swojego warszawskiego mieszkania na ósmym piętrze w bloku na tyłach Alej Jerozolimskich. Był przyjacielem Andrzeja Wajdy.


Czytać literaturę jak Profesor

Autor:Thomas C. Foster

Pierwsze polskie wydanie klasycznego przewodnika Thomasa C. Fostera - żywe i zabawne wprowadzenie do literatury i podstaw literackich, w tym symboli, motywów i kontekstów, które pokazują, jak sprawić, by codzienne czytanie stało się bardziej satysfakcjonujące i przyjemne.

Podczas gdy z wielu książek można czerpać z podstawowych historii, w tekstach tych często występują głębsze znaczenia literackie. „Czytać literaturę jak Profesor” pomaga nam odkryć te ukryte prawdy, patrząc na literaturę oczyma i literackimi kodami profesjonalnego czytelnika.

Co to znaczy, gdy bohater literacki podróżuje zakurzoną drogą? Kiedy podaje drinka swojemu towarzyszowi? Kiedy jest przeszyty nagłym dreszczem?

Począwszy od głównych tematów do modeli literackich, narzędzi narracyjnych i formy, Thomas C. Foster zapewnia nam szeroki przegląd literatury - świat, w którym droga prowadzi do poszukiwań, wspólny posiłek może oznaczać komunię i deszcz, oczyszczenie czy zniszczenie- i pokazuje nam, jak sprawić, by nasze doznania były bogatsze, bardziej satysfakcjonujące i przyjemniejsze.

Niesamowita książka o książkach,życiu,czytaniu,poznawaniu,stawaniu się. Obowiązkowa lektura dla wszystkich tych dla których być jest ważniejsze niż mieć.


Historia Judaizmu

Autor:Martin Goodman

Panoramiczna historia judaizmu od początków do współczesności

Było wiele historii narodu żydowskiego, ale niewiele było prób opisania historii i ewolucji samego judaizmu.

Judaizm to najstarsza z trzech religii Abrahamowych . Pomimo niezwykle różnorodnych form, które przyjął, naród żydowski uwierzył, że jest związany z Bogiem ,przez to samo przymierze ,już od ponad trzech tysięcy lat. Ta książka jest próbą wyjaśnienia, w jaki sposób powstał judaizm ,jak rozwijał się , a także w jaki sposób różne jego odmiany są ze sobą powiązane.

„Historia Judaizmu” sięga jego początków wśród społeczeństw politeistycznych w drugim i pierwszym tysiącleciu, poprzez kult świątyni jerozolimskiej w stuleciach poprzedzających jej zniszczenie, do rabinów , mistyków i mesjaszy w czasach średniowiecza i nam współczesnych. Martin Goodman przez cały czas pokazuje, w jaki sposób judaizm został stworzony i przetworzony przez tysiąclecia ,przez jednostki i wspólnoty i ukształtowany przez kultury i filozofie, w których Żydzi byli zanurzeni.

Staje się prawdziwie globalną historią, obejmującą nie tylko Bliski Wschód, Europę i Północną Afrykę, ale także Chiny, Indie i Amerykę. Rozplątuje wątki doktrynalnej i filozoficznej debaty przebiegającej przez historię judaizmu. Goodman pokazuje, że jego liczne szczepy często przyjmowały niezgodne praktyki i idee - o autorytecie tradycji przodków, znaczeniu pism świętych, naturze Boga, życiu pozagrobowym i końcu końców - ale ta niezgodność prawie zawsze była tolerowana bez schizmy.


Miasto

Autor:Luis Zueco

Opisana tu historia rozgrywa się w Albarracín, jednym z najpiękniejszych miasteczek w całej Hiszpanii. W czasach muzułmańskich Albarracín tworzyło jedno z arabskich królestw na Półwyspie Iberyjskim, zwanych taifami. Następnie przekształciło się w niezależną chrześcijańską seniorię zarządzaną przez pochodzący z Nawarry ród Azagra. W zasadzie stanowiło niewielki kraik otoczony przez ambitne królestwa szukające okazji, by go podbić. Jeśli przyjrzeć się mapom z wieku XIII, okazuje się, że na większości senioria Albarracín nie została zaznaczona. A jednak przetrwała niezależna do roku 1284.Powieść, którą oddajemy do rąk czytelników, jest hołdem dla dziedzictwa i historycznego piękna Albarracín, uznaniem dla prac konserwatorskich, jakim poddano zabytki miasteczka. Hołdem dla jego zapomnianej historii. Albarracín było seniorią. Wydarzenia opisane w powieści rozgrywają się wyłącznie w obrębie murów miasta stanowiącego serce tego średniowiecznego dominium, wtedy gdy handel, nauka i kultura przeżywały rozkwit w chrześcijańskich królestwach. Na kartach powieści czytelnik znajdzie liczne przykłady tego, jak mroczna może się stać dusza ludzka. Będzie też on świadkiem pojedynków, niemym uczestnikiem intryg oraz tropicielem tajemnic i zagadek. Ponieważ średniowiecze tym właśnie było: okrutną i niebezpieczną epoką, w której miecz nie był jedyną bronią, jakiej należało się obawiać.


Klasztor

Autor:Luis Zueco”

trzecia część trylogii umiejscowionej w hiszpańskim średniowieczu. Walki chrześcijan z muzułmanami. Fascynujący opis zwyczajów, ówczesnej techniki, wpleciony w niezwykle zręcznie poprowadzoną opowieść o miłości, wojnie, przezwyciężaniu trudności.


Infantka

Autor:Mariusz Kowalewski

Reporter, wielokrotnie nagradzany dziennikarz „Gazety Olsztyńskiej”, tygodnika „Wprost”. Ostatnio TVP Info. Jego reportaże śledcze o prezydencie Olsztyna (molestowanie pracownic Urzędu Miasta) doprowadziły do odwołania prezydenta Małkowskiego i wytoczenia mu procesu karnego. Jako pierwszy opisał też przetrzymywanie podejrzanych o terroryzm w tzw. „więzieniu CIA” w Polsce.

Reportaż o Marcie Kaczyńskiej. Spadkobierczyni rodzinnej tradycji czy „czarnej owcy” rodziny?

Wielowątkowa opowieść o osobie zanurzonej w wir zdarzeń kształtujących obecną rzeczywistość.


Rozmowy z Ojcem Pawłem Gużyńskim

Autor:Błażej Torański

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego (1984), gdzie był działaczem NZS.

Pracował m.in. w czasopismach: Dziennik Łódzki, Wprost, Prawo i Życie, Rzeczypospolita. Był rzecznikiem prasowym Grupy Kapitałowej BOT Górnictwo i Energetyka i Najwyższej Izby Kontroli.

Autor książek:
Knebel. Cenzura w PRL-u.
Fabrykanci. Burzliwe dzieje rodów łódzkich przemysłowców

Ojciec Paweł Gużyński pochodzi z Torunia. Z wykształcenia technik budowy dróg i mostów. W młodości przez 12 lat grał w piłkę nożną w klubie Elana Toruń. W 1988 r. włączył się w działalność toruńskiego oddziału ruchu „Wolność i Pokój”. Zajmował się kolportażem ulotek i wydawnictw podziemnych. 30 listopada 1988 r. został zatrzymany przez SB za przenoszenie nielegalnych wydawnictw. Sprawę skierowano do kolegium ds. wykroczeń w Toruniu. 2 grudnia 1988 r. został zwolniony i ukarany grzywną. Odmówił zastępczej służby wojskowej na warunkach zaproponowanych przez władzę.

Był duszpasterzem akademickim w Poznaniu i Rzeszowie oraz przeorem klasztoru dominikanów w Łodzi (2012-2015). Prowadził program Rozmównica w telewizji Religia.tv. Obecnie współpracownik Boska TV, prowadzi vlog Mimochodem w Boska.tv oraz blog w serwisie Natemat.pl. Odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności(2016).