Spotkania Autorskie

Kobieta jest źródłem wszelkiego zła(?)

institor_wydarzenie_male.jpg

W mężczyznach, domniemanych władcach świata, kobiety od wieków wzbudzają niepewność. Do tego stopnia, że powstało XV-wieczne dzieło „Młot na czarownice”, które stało się pretekstem do palenia ich na stosie. Czy to jednak nie zastanawiające, że czarownicą mogła być tylko kobieta?
Poza tym fakt, że oświeceni ludzie, w tym ludzie Kościoła, uwierzyli w czarownice latające na miotle, wzbudza wiele wątpliwości i pytań. Stąd autor książki "Institor. Kto pierwszy podpali stos..." piszący pod pseudonimem Adam Lard, sięga głębiej i szuka podstaw zła płynącego z człowieka, jako jednostki samej w sobie.

"Ja bym bardzo chciał, chciałem, żeby ta książka chociaż trochę była uniwersalna. Żeby to samo można było opowiedzieć, używając całkiem innej scenografii" – wyznaje Lard, autor, którego nie ma.

Powieść stała się inspiracją do postawienia wielu pytań, między innymi: dlaczego człowiek, jest w stanie czynić tak okrutne rzeczy, jak na przykład: palenie kobiet na stosach w imię..., no właśnie, w imię czego?

Podczas spotkania w Big Book Cafe (ul. Dąbrowskiego 81, Warszawa, Mokotów), dominikanin Roman Bielecki OP, redaktor naczelny miesięcznika „W Drodze”, spróbuje – razem z innymi gośćmi – znaleźć odpowiedź na to oraz wiele innych intrygujących pytań.

„Institor. Kto pierwszy podpali stos…” – wyjątkowe spotkanie autorskie, bowiem bez autora odbędzie się w czwartek 28 listopada 2019 r. o godz. 19.00.

Do dyskusji zaprasza Wydawnictwo Fabuła Fraza, Big Book Cafe oraz miesięcznik "W drodze".

WSTĘP WOLNYWarszawa nie była piękna, a jednak... Stolica Iwaszkiewicza

wydarzenie_iwaszkiewicz2_male.png

„Warszawa nie była piękna, (…) Warszawa miała swój charakter” pisał Iwaszkiewicz w swoich „Notatkach”. Spotkanie z Tomaszem M. Lerskim, autorem książki „Warszawa Jarosława Iwaszkiewicza”, to niepowtarzalna okazja do spojrzenia na stolicę i jej mieszkańców z nieznanej dotąd perspektywy, oczami wybitnego artysty.

Dlaczego właśnie Iwaszkiewicz oprowadzi nas po Warszawie? Na to pytanie odpowiada autor książki:
„Iwaszkiewicz, jako jeden z nielicznych świadków rozkwitu, dramatycznego upadku i odbudowy stolicy, jest doskonałym przewodnikiem po znanych i nieznanych zaułkach miasta, oddaje atmosferę metropolii i nastroje panujące wśród jej mieszkańców”.
Spotkanie pozwoli nam poznać miasto z punktu widzenia wybitnego artysty, który przez ponad 80 lat bacznie śledził zmiany zachodzące w stolicy, krytykował ją, ale również angażował się w jej odbudowę. Pokochał Warszawę oraz Warszawiaków i być może właśnie dlatego, że stali mu się tak bliscy, potrafił bacznie ich obserwować i opisywać, a także tak ostro ich oceniać – łączyć krytykę z uwielbieniem. A trzeba przyznać, że pomijając jego ogromny talent literacki, Iwaszkiewicz okazał się również doskonałym psychologiem społecznym. Tym ciekawszy i pełniejszy obraz historycznej Warszawy będziemy mieli szansę odkryć podczas rozmowy wokół książki „Warszawa Jarosława Iwaszkiewicza”.

Dr Tomasz M. Lerski zauważa, że z zapisków artysty wynika, że po II wojnie światowej Warszawa została zbudowana od nowa, nie zaś odbudowana. Serdecznie zapraszamy na swoistą podróż w czasie – bezpłatny „spacer” po Warszawie śladami Jarosława Iwaszkiewicza – i wyrobienie sobie swojego własnego zdania na ten temat, w toku rozmowy z autorem.

Patronem medialnym wydarzenia jest Magazyn Example.pl.

Kiedy: środa, 20 listopada, godzina 18.00
Gdzie: Muzeum Literatury, Rynek Starego Miasta 20, 00-001 Warszawa

Rozmowę z Tomaszem M. Lerskim, autorem książki „Warszawa Jarosława Iwaszkiewicza”, poprowadzi Tomasz Zapert.Gorączka w życiu i na obrazach - wokół twórczości Meli Muter

wydarzenie__mela_muter_male.png

Mela Muter – polska malarka, uznawana za jedną z najlepszych portrecistek XX wieku. Piękna, intrygująca, niezależna, ambitna i zdeterminowana. Kochanka Leopolda Staffa, przyjaciółka Władysława Reymonta, niedoszła żona młodszego o kilkanaście lat Raymonda Lefebvre’a. Indywidualność wybitna – imponowała szczególnie mężczyznom, zarówno swoim talentem, co osobowością. Jako córka mecenasa kultury żydowskiego pochodzenia – Fabiana Klingslanda, już w młodości poznała wielu artystów, w tym Leopolda Staffa, z którym połączył ją romans.

„Burzliwe życie osobiste malarki było usłane tragediami, ale to ono było gwarantem, źródłem inspiracji, postawy twórczej” uważa Karolina Prewęcka, autorka pierwszej biografii artystki pt. „Mela Muter. Gorączka życia”.

Książka rzuca nowe światło zarówno na życie Muter, jak również osób z jej bliskiego otoczenia. Dzięki temu możemy na nowo odkryć poezję Leopolda Staffa, obrazy Leopolda Gottlieba czy – w końcu – obrazy samej Meli Muter. Co istotne, Mela Muter nie idealizowała portretowanej postaci, skupiona była bardziej na oddaniu cech jej charakteru. Przy okazji, wyjawiała prawdę o sobie.

Podczas spotkania, dziennikarz Adam Cissowski porozmawia z Karoliną Prewęcką o burzliwym i smutnym życiu, pragnącej i poszukującej radości oraz szczęścia Meli Muter.

Spotkanie będzie niepowtarzalną okazją do zobaczenia (w formie cyfrowej) obrazów artystki z prywatnej kolekcji Bolesława i Liny Nawrockich.

Partnerem medialnym wydarzenia jest Magazyn Example.pl

Kiedy: 17.11.2019 r. godz. 15.00
Gdzie: Księgarnia na Tłomackiem, ul. Tłomackie 3/5, 00-001 Warszawa
WSTĘP BEZPŁATNYAndrzej Dragan w Gnieźnie

Czym są czarne dziury? Czy z czarnej dziury naprawdę nic nie może uciec? Czy czarna dziura może wyparować poprzez promieniowanie kwantowe? Na te oraz inne, równie ciekawe pytania, fizyk Andrzej Dragan, autor książki „Kwantechizm, czyli klatka na ludzi”, odpowie podczas spotkania autorskiego, które odbędzie się 12 listopada o godzinie 18.00 w Starym Ratuszu (ul. Chrobrego 41A, Gniezno). Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy.

20191112Gniezno.jpgOsobisty ochroniarz Gomułki i Gierka w Muzeum Życia w PRL

W sobotę 26 października w Muzeum Życia w PRL odbyło się spotkanie autorskie ze Stanisławem Sątowiczem, byłym osobistym ochroniarzem m.in. Władysława Gomułki i Edwarda Gierka. Spotkanie poprowadził dziennikarz Dariusz Wilczak. Atmosfera była bardzo miła i wesoła. Zapraszamy do fotogalerii.

3a.jpg

4a.jpg

2a.jpg

5a.jpgOsobisty ochroniarz Gomułki i Gierka w Muzeum Życia w PRL

wydarzenie_gomulka1.png

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie ze Stanisławem Sątowiczem, byłym osobistym ochroniarzem m.in. Władysława Gomułki i Edwarda Gierka. Spotkanie poprowadzi dziennikarz Dariusz Wilczak.

Kiedy: sobota, 26.10.2019, 18.00

Gdzie: Muzeum Życia w PRL, Piękna 28/34, Warszawa

Wstęp wolny

Stanisław Sątowicz, osobisty ochroniarz Władysława Gomułki i Edwarda Gierka, rysuje „prywatne” portrety pierwszych sekretarzy oraz innych istotnych polityków, za bezpieczeństwo których odpowiadał. Pisze o tym, co lubili, czego nie lubili, co było dla nich ważne, czym się różnili. W książce „Człowiek z cienia”, przywołując grad anegdot ze spotkań na najwyższym szczeblu, rzuca nowe światło na Polską Rzeczpospolitą Ludową. Przedstawia przy tym realia rzeczywistości, z którą przyszło mu się zmierzyć w młodości, wady i zalety minionego systemu. Do tych pierwszych zalicza niewątpliwie „szczerość PRL-u”. „PRL był pozbawiony hipokryzji. Uczciwy w swojej nieuczciwości” twierdzi Sątowicz, który z równą szczerością opowiada o swoim życiu zawodowym.

Stanisław Sątowicz – rocznik 1939. Warszawiak od urodzenia. Oficer Biura Ochrony rządu w latach 1961-1976, kapitan w stanie spoczynku. Osobisty ochroniarz Władysława Gomułki i Edwarda Gierka, pierwszych sekretarzy Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej oraz Stanisława Kowalczyka, ministra spraw wewnętrznych.Andrzej Dragan i Michał Ogórek w Faktycznym Domu Kultury

Przedstawiamy fotorelację ze spotkania z autorem książki „Kwantechizm, czyli klatka na ludzi” Andrzejem Draganem, które prowadził Michał Ogórek. Było niezwykle miło, rzeczowo i wesoło. Spotkanie odbyło się 14 października br. w Faktycznym Domu Kultury w Warszawie.

fot. Faktyczny Dom Kultury

IMG_3901_1.jpg

IMG_3902_1.jpeg

IMG_3907_1.jpg

received_478379849423594.jpegFizyka dla każdego - Andrzej Dragan w Faktycznym Domu Kultury

wydarzenie_DRAGAN_maly.png

Czym są czarne dziury? Czy z czarnej dziury naprawdę nic nie może uciec? Czy czarna dziura może wyparować poprzez promieniowanie kwantowe? Na te oraz inne, równie ciekawe pytania, fizyk Andrzej Dragan, autor książki „Kwantechizm, czyli klatka na ludzi”, odpowie podczas spotkania autorskiego, które odbędzie się 14 października o godzinie 19.00 w Faktycznym Domu Kultury (ul. Gałczyńskiego 12, Warszawa). Spotkanie poprowadzi Michał Ogórek.

O książce "Kwantechizm, czyli klatka na ludzi": Za jakiś czas zostaniemy ewolucyjnie zastąpieni istotami, które dzielić od nas będzie przepaść o wiele większa, niż obecnie dzieli nas od mrówek. Mówienie z jakąkolwiek pewnością o czymkolwiek jest więc nie tylko bezczelnością, ale, co gorsza, nietaktem pisze Autor. Intelektualna prowokacja? Kokieteria wybitnego fizyka zajmującego się teorią kwantową?

Serdecznie zapraszamy!
Spacer po Warszawie śladami Jarosława Iwaszkiewicza

W niedzielę 6 października odbyła się swoista podróż w czasie – spacer po Warszawie śladami Jarosława Iwaszkiewicza. Spacer poprowadził Adrian Sobieszczański, licencjonowany przewodnik warszawski, historyk, organizator autorskich spacerów po Warszawie. Spotkaliśmy się o godz. 14.30 przy ul. Nowy Świat 57 – dawna kawiarnia „Pod Pikadorem”, by zobaczyć Warszawę z nieznanej dotąd perspektywy, oczami wybitnego artysty.

„Iwaszkiewicz jako jeden z nielicznych świadków rozkwitu, dramatycznego upadku i odbudowy stolicy, jest doskonałym przewodnikiem po znanych i nieznanych zaułkach miasta, oddaje atmosferę metropolii i nastroje panujące wśród jej mieszkańców” przekonuje dr Tomasz M. Lerski, varsavianista i autor książki „Warszawa Jarosława Iwaszkiewicza”, która była inspiracją do zorganizowania spaceru.

Spacer zakończył się w Księgarni Naukowej im. Bolesława Prusa na Krakowskim Przedmieściu, gdzie chętni mogli porozmawiać z autorem Tomaszem M. Lerskim, poprosić o autograf oraz zakupić książkę „Warszawa Jarosława Iwaszkiewicza”. Relację ze spaceru przygotował Telewizyjny Kurier Warszawski.

Poniżej prezentujemy fotorelację ze spaceru po starej i nowej Warszawie.

spacer1.jpg

spacer2.jpg

spacer3.jpg

spacer5.jpg

spacer6.jpg

spacer5.jpg

spacer4.jpg

spacer8.jpg
Śladami Jarosława Iwaszkiewicza - spacer po Warszawie

spacer.jpg

Serdecznie zapraszamy na swoistą podróż w czasie - bezpłatny spacer po Warszawie śladami Jarosława Iwaszkiewicza.

Start: ul. Nowy Świat 57 - dawna kawiarnia "Pod Pikadorem", niedziela, 6 października, godz. 14.30
Koniec: ul. Krakowskie Przedmieście 7 - Księgarnia Naukowa im. Bolesława Prusa
Czas trwania spaceru: około 2 h

Spacer poprowadzi Adrian Sobieszczański, licencjonowany przewodnik warszawski, historyk, organizator autorskich spacerów po Warszawie.

Podczas spaceru zobaczymy Warszawę z nieznanej dotąd perspektywy, oczami wybitnego artysty. Jakie tajemnice kryją Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście? Które z warszawskich zaułków były szczególnie bliskie pisarzowi? I dlaczego właśnie Iwaszkiewicz poprowadzi nas przez stolicę?
„Jako jeden z nielicznych świadków rozkwitu, dramatycznego upadku i odbudowy stolicy, jest doskonałym przewodnikiem po znanych i nieznanych zaułkach miasta, oddaje atmosferę metropolii i nastroje panujące wśród jej mieszkańców” przekonuje dr Tomasz M. Lerski, varsavianista i autor książki "Warszawa Jarosława Iwaszkiewicza", która jest inspiracją do zorganizowania spaceru.

Spacer zakończy się w Księgarni Naukowej im. Bolesława Prusa na Krakowskim Przedmieściu, gdzie będzie można porozmawiać z autorem Tomaszem M. Lerskim, poprosić o autograf oraz zakupić książkę „Warszawa Jarosława Iwaszkiewicza”.

Zabierzcie ze sobą rodzinę, znajomych oraz przyjaciół i spędźcie aktywnie niedzielne popołudnie! Wiedza, ciekawostki i pozytywne emocje - gwarantowane!
Zapraszamy na spotkanie autorskie z Tomaszem Lerskim, autorem książki "Warszawa Jarosława Iwaszkiewicza"


Gdzie jako dziecko chodził na czekoladę autor „Panien z Wilka”? Jaka była jego stolica? Z dr. Tomaszem M. Lerskim, który wyłuskał z twórczości Iwaszkiewicza wątki warszawskie rozmawia Anna Król.


O KSIĄŻCE


Dr Tomasz M. Lerski bierze pod lupę teksty autorstwa Jarosława Iwaszkiewicza, poprzez które przybliża przedwojenny, wojenny i powojenny wizerunek Warszawy. Opowiada o pisarzu i Warszawie lat 1902-1980, Iwaszkiewicz, jest świadkiem rozkwitu, dramatycznego upadku i odbudowy stolicy, jest doskonałym przewodnikiem po znanych i nieznanych zaułkach miasta, oddaje atmosferę metropolii i nastroje panujące wśród jej mieszkańców.

„W drodze powrotnej w tajemnicy przed matką zachodziłem zawsze do Wedla, aby kupić sobie tabliczkę czekolady. Codziennie dostawałem, prócz pokaźnej paczki śniadaniowej, jeszcze trzy kopiejki na herbatę w szkole. Herbaty tej często nie piłem – i zaoszczędzone w ten sposób w ciągu tygodnia pieniądze co sobotę lokowałem w słodyczach Wedla. (…) lubiłem się zanurzyć w atmosferze świata, który poza sklepem Wedla był mi niedostępny”.

Publikacja kontynuuje cykl książek Tomasza Lerskiego, poświęconych stolicy, widzianej okiem najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku.


O AUTORZE


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Debiutował jako nastolatek w "Kurierze Polskim”. Od 1992 roku pisał w „Gazecie Wyborczej”. Współpracownik „Polskiego Słownika Biograficznego” w Krakowie. Tytuł doktora nauk humanistycznych w Instytucie Historii Nauki PAN uzyskał w 2008 r.

Najważniejsze publikacje, to monografia najstarszego polskiego koncernu fonograficznego „Syrena Record”, wydana w 2003 roku, w 2004 roku wyróżniona Nagrodę Varsavianistyczną (Prezydenta Miasta) ex aequo z „Powstaniem '44” Normana Daviesa, „Encyklopedia Kultury Polskiej XX wieku. Muzyka – Teatr – Film” wyd. w 2008 r., „Warszawa Marii Dąbrowskiej" (PIW, 2015), „Warszawa Antoniego Słonimskiego” (PIW 2016), biografia primabaleriny Teatru Wielkiego B. Kociołkowskiej „Gwiazda warszawskiego baletu” (Bellona 2016).


gdzie: BIG BOOK CAFE ul. J.Dąbrowskiego 81, Warszawa


kiedy: 24 WRZEŚNIA (WTOREK), GODZ. 19.00


WSTĘP WOLNYPlakat-A2-Rozwadowski1.jpg